Definicja pochp

POChP to przewlekła obturacyjna choroba płuc. To schorzenie, które znajduje się na czwartym miejscu patrząc na umieralność chorych. POChP jest chorobą powszechną jednak bardzo często bagatelizowaną.

To zespół jednostki klinicznej, której istotą jest postępowe i nieodwracalne ograniczanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W wyniku dostarczania do dróg oddechowych toksyn dochodzi do powstawania stanów zapalnych. Te z kolei niszczą miąższ płuca i zwężają oskrzela a pacjent odczuwa duży dyskomfort przede wszystkim podczas wydychania powietrza aniżeli wdychania.

Najbardziej szkodliwy dla dróg oddechowych jest dym papierosowy chociaż należy podkreślić, że na POChP cierpią także osoby narażone na wdychanie szkodliwych pyłów i toksycznych substancji innego pochodzenia – to między innymi opary lakierów czy opary palonego drewna. W pewnych grupach zawodowych mówi się nawet o zwiększonym ryzyku zachorowalności na POChP.

POChP diagnozuje się poprzez wykonanie badanie spirometrycznego jednak należy podkreślić, że duża większość pacjentów zgłasza się do lekarza dopiero w zaawansowanej fazie choroby, przez co istnieje nikła szansa na wyzdrowienie. Właśnie dlatego choroba ta wykazuje tak dużą śmiertelność.

Warto pamiętać, że POChP to choroba nieuleczalna, postępowa a leczenie może jedynie spowolnić jej postęp i łagodzić objawy. Kuracja jest bardzo często doraźna i znacznie zwiększa komfort życia chorego natomiast nie gwarantuje wyleczenia i cofnięcia zmian w drogach oddechowych, to niemożliwe.

A jakie są objawy tej choroby? To przede wszystkim duszności i silny kaszel. Początkowo duszności występują po wysiłku, w zaawansowanym zaś stadium chory uskarża się na nie także w trakcie spoczynku czy wykonywania czynności pozornie niemęczących, takich jak ubieranie się czy mycie. Występuje też tzw. kaszel palacza, to właśnie zresztą on jest zwykle pierwszym symptomem choroby jednak chorzy go bagatelizują. Jeśli kaszel występuje poza okresem przeziębienia i trwa w ciągu roku dłużej aniżeli trzy miesiące to jest to powód, by wykonać spirometrię. Kaszel przy POChP jest zwykle suchy i duszący, napady mogą trwać do kilku minut, pojawiają się najczęściej rano. Jego cechą charakterystyczną są plwociny – atak kaszlu ustępuje po ich odkrztuszeniu.

Niestety, przewlekła obturacyjna choroba płuc prowadzi bardzo często do licznych powikłań. Dzieje się tak dlatego, że przez pierwszy okres jej trwania (nawet kilka lat rozwoju) może przebiegać całkowicie bezobjawowo). U pacjentów chorych na POChP diagnozuje się bardzo często także chorobę wieńcową i nadciśnienie, niedokrwistość, zatorowość płucną, cukrzycę, depresję, niedożywienie, anoreksję czy raka płuc. POChP przyczynia się też do powstawania osteoporozy.