Objawy POChP

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc najczęściej przebiega na początku bezobjawowo, przez co nadal rozwija się niezauważona. Bardzo często zostaje zdiagnozowana przez przypadek, przy pomocy spirometrii.

POChP to choroba układu oddechowego, powstaje w wyniku dostarczania do niego toksycznych substancji – najczęściej cierpią na nią palacze, ale nierzadko sporym czynnikiem ryzyka obarczone są osoby, które zawodowo pracują wdychając pyły chemiczne, substancje żrące czy dym wydobywający się podczas opału drewna. – mówi lekarz pulmonolog Wanda Karpińska.

Pierwszym charakterystycznym objawem jest kaszel. Ten pojawia się w wyniku zwężenia dróg oddechowych, przez co chory ma utrudnione oddychanie. Warto przy tym zauważyć, że dużo trudniej jest mu wydychać powietrze aniżeli je wdychać, przez co może dojść do rozedmy płucnej.

Sam kaszel jest niezwykle uciążliwy. O objawie klinicznym możemy mówić wtedy, gdy kaszel u pacjenta pojawia się dłużej niż przez trzy miesiące w roku i występuje poza przeziębieniami i stanami infekcji gardła. Co więcej, charakterystyczny jest tzw. kaszel palacza, z odkrztuszanymi plwocinami. Palacz najczęściej kaszle rano, zaraz po przebudzeniu – ataki mogą trwać nawet kilka minut. Niestety, kaszel tego rodzaju jest zazwyczaj bagatelizowany, większość uznaje go za naturalne następstwo nałogu tytoniowego. Trzeba wiedzieć, że kaszel, który się pojawia jest istną manifestacją organizmu. Poza tym, nieleczony może powodować przykre konsekwencje, w tym omdlenia.

Wraz z postępem choroby pojawiają się duszności. Na początku duszności występują w wyniku wzmożonej aktywności fizycznej, wysiłku – pacjent zauważa zadyszkę, szybciej się męczy podczas wykonywania czynności, które jego rówieśnikom nie sprawiają większego problemu. W zaawansowanym stadium choroby duszności są już niemal standardem, nawet w czasie spoczynku. Dochodzi do trwałej niewydolności oddechowej, przez co chory nie może wykonać praktycznie żadnej czynności, męczy się podczas mycia bądź ubierania.

W ciężkich postaciach choroby mogą występować nagłe napady duszności. Pacjent nawet w czasie spoczynku może odczuwać niemożność oddychania. Ciągłym dusznościom towarzyszy świszczący oddech oraz ból w klatce piersiowej – te objawy zwykle ustępują po ataku duszności i pojawiają się wraz z nadejściem kolejnego.

Objawem a raczej powikłaniem choroby w zaawansowanym stadium może być anoreksja bądź niedożywienie. Chorzy na POChP w szybkim czasie tracą masę mięśni. I to nie wszystko bowiem u części chorych diagnozuje się też sinicę. Ta jest bardzo łatwa do rozpoznania bowiem pacjent ma charakterystycznie sine opuszki palców, nosa, wargi ust czy płatki uszu.